Položaj na stomaku bebu priprema za puzanje, u njemu nauči da se odupire, uspravlja i da krene napred. Održavanjem položaja, postepeno uspostavlja ravnotežu.
Pročitaj višeDete plakanjem ukazuje na svoje potrebe, dužnost roditelja je da što pre odgovore i zadovolje njegovu potrebu.
Pročitaj višePrva zvečka treba da bude u obliku kugle prečnika 5 cm, na dršci od 10 do 13cm, crvene boje kako bi beba mogla da je fiksira i prati.
Pročitaj višeSamo dete nepogrešivo bira one igračke koje odgovaraju njegovim razvojnim potrebama. Od rođenja do druge godine igračke prvenstveno služe za podsticanje detetovog psihomotornog razvoja.
Pročitaj višeZa bavljenje zimskim sportovima pored sportske preme, adekvatne obuće i odeće potrebna je i dobra kondicija.
Pročitaj višeBebi treba dozvoliti da neometano, podizanjem nogu – jača sve one mišiće koji su potrebni za sedenje, a da istovremeno ne opterećuje kičmeni stub.
Pročitaj višeMotoričke veštine kojima je ovladalo u prvoj godini uz rastuću radoznalost, u drugoj i trećoj godini postaju složenije.
Pročitaj višeRedosled javljanja motoričkih aktivnosti je isti kod sve dece ali kada će se određena aktivnost uspostaviti nije i to su individualne razlike koje zavise od mnogobrojnih faktora.
Pročitaj višeAko plakanje traje više od 3 sata od 24h, minimum 3 dana nedeljno i traje bar 3 nedelje, smatra se da je prekomerno i da utiče na spavanje, hranjenje i na interakciju majke sa detetom .
Pročitaj višeStanje pobuđenosti je sposobnost deteta da održava budnost i pravi tranzicije između različitih stanja, pospanosti/spavanja i pune budnosti. Upravljanje svojom pobuđenošću, spremnost da se pokrene na akciju, da se na nešto obrati pažnja, “da pazimo na času”, omogućava detetu da uči. To se formira u detinjstvu, ne može da se nauči u odraslom dobu.
Pročitaj više